Причини формування наркозалежності

У головному мозку людини (як втім і тварин) є зона, звана "центром задоволення" (інша назва - зона підкріплення). При її збудженні людина випробовує ейфорію, тобто задоволення, насолода, блаженство. Якщо до цього він був тривожний, заклопотаний, напружений, то після збудження центру задоволення, усі ці неприємні відчуття проходять, проблеми здаються несерйозними, людина розслабляється.

Учені провели такий експеримент: імплантували лабораторним щурам в центр задоволення електроди і сконструювали механізм, що дозволяє щурам самостійно його збуджувати. Щур натискає на спеціальну педаль - по електроду йде невеликий струм, збуджуючий центр задоволення - щур випробовує задоволення. Спочатку щури натискали на педаль випадково, проте, скоро "зміркували" і стали натискати цілеспрямовано для отримання задоволення. Поступово частота натиснень збільшувалася, і деякі щури вже не відходжували від педалі і доводили себе до повного виснаження.

У цьому експерименті центр задоволення збуджувався штучно, а чим він збуджується в звичайних природних умовах? У організмі існує цілий ряд речовин, званих ендорфінами і енкефалінами, які мають здатність збуджувати центр задоволення і викликати ейфорію. Можна сказати, що этоестественные внутрішні наркотики. Вони виконують захисні функції. Наприклад: людина отримала травму і відчуває біль; щоб надмірний біль не пошкодив організму (і передусім нервовій системі), відбувається викид внутрішніх наркотиків, і біль зменшується. Напевно, багато хто помічав, що після того, як ударишся, виниклий біль через декілька секунд змінюється почуттям приємної загальмованості, розслаблення, утихомиреної. Це відбувається за рахунок викиду внутрішніх наркотиків. Точно також внутрішні наркотики згладжують, заглушають неприємні відчуття, що виникають під час хвороби, - біль, нездужання, ломоту і тому подібне

Внутрішні наркотики підтримують гарний настрій і захищають організм від психічних стресів. Завдяки ним прикрощі здаються не такими вже серйозними і непоправними. Від того, скільки виробляється в організмі внутрішніх наркотиків, багато в чому залежить характер людини. Чим більше їх виробітку, тим оптимістично дивиться людина на життя.

З різних причин у деяких людей виробітку внутрішніх наркотиків може бути знижена. У таких людей часто буває поганий настрій, вони дратівливіші, неуравновешенны, погано сплять. Люди з недостатнім виробленням внутрішніх наркотиків інших чутливіші до негативних чинників, вони важче переносять прикрощі, болі, хвороби. Ним важче розслабитися і перемкнутися.

Такі люди частіше за інших намагаються заповнити недолік внутрішніх наркотиків наркотиками зовнішніми искусственными - алкоголем, тютюном, власне наркотиками. Можна сказати, що за допомогою штучних наркотиків вони намагаються коригувати свій стан, тобто в якомусь сенсі займаються самолікуванням.

Механізм розвитку залежності від штучних наркотиків спрощено можна представити так. Усі клітини організму мають на своїй поверхні утворення звані рецепторами. Включення рецептора призводить до збудження клітини. Сам рецептор включається при попаданні на нього молекул певної конфігурації, тобто молекула повинна підходити до рецептора як ключ до замку. Молекули мають іншу конфігурацію включити рецептор не можуть.

На поверхні клітин з яких складається "центр задоволення" є, так звані, опиатные рецептори. Вони включаються при попаданні на них внутрішніх наркотиків. Включення опиатных рецепторів внутрішніми наркотиками збуджує "центр задоволення" і супроводжується ейфорією. Таким чином, в організмі є внутрішня наркотична система, що складається з наступних елементів, : клітини виробляючі внутрішні наркотики - внутрішні наркотики - опиатные рецептори - "центр задоволення".

Молекули штучних наркотиків по своїй конфігурації схожі на молекули внутрішніх наркотиків і так же здатні включати опиатные рецептори і викликати ейфорію. Проте є у штучних наркотиків і відмінності - якщо внутрішній наркотик підходить до опиатному рецептора точно, як ключ до замку, то штучний наркотик підходить, швидше, як відмичка. При кожному "розтині" штучний наркотик ушкоджує і видозмінює рецептор "під себе". В результаті при систематичному вживанні штучного наркотика форма рецептора міняється настільки, що він практично перестає реагувати на власні внутрішні наркотики і реагує тільки на штучний наркотик. Крім того, штучний наркотик збільшує активність речовин тих, що руйнують власні внутрішні наркотики.

Таким чином, при систематичному вживанні штучних наркотиків в організмі з'являється конкурентна штучна наркотична система, яка витісняє і пригнічує природну. Примітка: при багатьох хронічних захворюваннях джерело хвороби (наприклад, вірус або пухлина) активно пригнічує захисну систему організму, тобто, образно виражаючись, прагне забезпечити своє існування. Приблизно так само діє в організмі і штучний наркотик - він руйнує складову частину захисної системи організму - внутрішню наркотичну систему.

Після припинення прийому штучного наркотика організм (і в першу чергу нервова система) залишається без захищаючого "прикриття" наркотиків як власних, природних, так і искусственных, що і проявляється у вигляді психічної депресії (пригнічений, пригноблюваний настрій, похмурі тривожні думки, погане самопочуття, часто безсоння, втрата інтересу до життя). Якщо не робити заходів, спрямованих на відновлення внутрішньої наркотичної системи, то така депресія може тривати місяцями і роками (особливо, якщо вживалися такі сильні "руйнівники" внутрішньої наркотичної системи, як власне наркотики).

Усі, хто стикався з цією проблемою знають, як міняється характер людини, що "зав'язала", - він стає замкнутим, дратівливим, втрачає інтерес до життя. Жити без захисту внутрішніх наркотиків дуже важко, і тому більшість тих, що "зав'язали", не знаючи, як відновити власну наркотичну систему, вимушені знову повернутися до штучного наркотика. Так формується психічна залежність від штучного наркотика.

Отже, психічна залежність - цей стан, коли для підтримки нормального психічного самопочуття (простіше кажучи, більш за менш нормальний настрій) потрібний прийом штучного наркотика. Основна причина психічної залежності - пригнічений стан власної наркотичної системи. При регулярному прийомі штучного наркотика психічна залежність формується першою. З часом до неї може приєднатися і залежність фізична.

Фізична залежність - цей стан, коли для підтримки нормального фізичного самопочуття потрібний прийом штучного наркотика. Спробуємо спрощено представити механізм розвитку фізичної залежності.

Штучний наркотик робить сильну негативну дію на усі клітини організму. Намагаючись пристосуватися до його постійної присутності, організм вимушений змінювати нормальний обмін речовин і включати в нього штучний наркотик. Тобто штучний наркотик стає "штатним" учасником обміну речовин і його різка відміна призводить до порушення роботи клітин. Цей стан, коли "кожній клітині організму чогось не вистачає" дуже вірно описав М. А. Булгаков в розповіді "Морфій": "Повітря не ситне, його ковтати не можна.. в тілі немає клітини, яка б не жадала.. Чого? цього не можна визначити, ні пояснити".

Є і ще один механізм розвитку фізичної залежності. Будь-який штучний наркотик має токсичну дію, кажучи простіше, він ушкоджує клітини організму. Ці ушкодження людина сприймає у вигляді болю. Коли ушкоджень, а значить і болю накопичується багато, людина вимушена продовжувати приймати штучний наркотик, для її зменшення. Утворюється замкнутий круг: чим більше доза штучного наркотика, тим більше ушкоджень, а ніж більше ушкоджень, тим більше доводиться збільшувати дозу. В результаті через деякий час виникає ситуація, коли увесь штучний наркотик як би витрачається на боротьбу з болем і практично не приносить задоволення. Проте, наркоман вимушений продовжувати приймати наркотик, щоб уникнути болю.

 

Центр | Корисні матеріали | Посилання | Карта сайту | Пошук по сайту | Вход | ©

© При передруку матеріалів обов'язкова наявність активного посилання на джерело
NARCO © 2017 Підтримка Exluziv

counters